Wywiad z Jamesem Rowe – dziennikarzem pracującym dla World Football Index

James Rowe to dziennikarz piłkarski, tłumacz i ekspert od futbolu holenderskiego pracujący dla World Football Index, a także współpracujący, chociażby z taką marką jak talkSPORT. Jak to się stało, że zamieszkał w Holandii? Czym się zajmuje? Jakie nastroje panują obecnie w Holandii po anulowaniu sezonu? Komu kibicuje na co dzień? Na te oraz inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej. Serdecznie zapraszam.

FR: Na początku chciałbym Cię zapytać, z której części Anglii pochodzisz i jak to się stało, że już tak długo mieszkasz w Amsterdamie? To już 14 lat, prawda?

JR: Urodziłem się w Londynie. Zawsze chciałem mieszkać i pracować za granicą, już od najmłodszych lat. W 2003 roku przyleciałem do Amsterdamu na mecz Ligi Mistrzów Ajax vs Arsenal. Byłem tak zachwycony miastem i kulturą Holandii, że widziałem tu swoją przyszłość. Ciężko pracowałem i wyemigrowałem do Holandii, w której mieszkam już 14 lat i jak na razie kocham każdą spędzoną tutaj chwilę.

Mieszkając w Amsterdamie, z pewnością nie raz mogłeś być na meczu Ajaxu. Czy możesz powiedzieć na jakim poziomie, twoim zdaniem jest teraz holenderski futbol?

Na przestrzeni lat byłem na wielu spotkaniach Ajaxu i zawsze powtarzałem, że holenderski futbol jest specyficzny. Jest tam wielu młodych, dobrze zapowiadających się graczy, którzy dostają możliwość gry i rozwoju od najmłodszych lat. Podoba mi się tempo rozgrywania spotkań zwłaszcza podczas oglądania na żywo, ponieważ na ich boiskach zawsze dzieje się wiele ciekawych rzeczy.

IMG_20200612_153013

Jakie są obecne nastroje, wśród holenderskich klubów po tym jak sezon w Holandii został odwołany z powodu pandemii koronawirusa? Mówię tu o właścicielach, zawodnikach oraz kibicach.

Zdecydowana większość jest rozczarowana, bo można było zrobić więcej, zanim podjęto decyzję tak wcześnie. Kluby jak SC Cambuur Leeuwarden, które miały jedenaście punktów przewagi w pierwszej lidze i były bliskie awansu, mogą czuć się bardzo skrzywdzone w mojej opinii. Jeżeli chodzi o kibiców, to są świadomi pandemii koronawirusa i szanują podjętą decyzję, ponieważ bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Jaki był Twój pierwszy mecz obejrzany na żywo, a jaki w pierwszy w telewizji?

Pierwszym świadomie obejrzanym spotkaniem w telewizji był półfinał mistrzostw świata w 1990 roku pomiędzy Anglią, a RFN. Byłem niesamowicie zawiedziony, ponieważ Anglia przegrała w rzutach karnych. Natomiast pierwszym meczem, który zobaczyłem na żywo, był Arsenal vs Crystal Palace w 1991 roku. Kanonierzy wygrali 4:0 i mój ulubiony na tamten moment zawodnik Paul Merson strzelił jedną z bramek, co uczyniło ten dzień wyjątkowym.

Zastanawiam się, komu kibicuje Anglik, który mieszka w Holandii od tak wielu lat. Możesz nam to zdradzić?

Jestem kibicem Arsenalu i kibicuje mu już od ponad 30 lat. Jestem o tyle w uprzywilejowanej sytuacji, że mogę regularnie latać do Anglii, aby oglądać spotkania Arsenalu na żywo, bo każdy mecz to dla mnie szczególne wydarzenie bez znaczenia czy jest to zwycięstwo, porażka czy remis.

Kiedy natrafiłem na twoje konto na Twitterze, natychmiast zwróciłem uwagę na dużą liczbę wywiadów, które przeprowadzasz. Czy możesz nam powiedzieć, jak zaczęła się twoja dziennikarska przygoda?

Zacząłem przeprowadzać wywiady z holenderskimi piłkarzami i trenerami w 2016 roku w ich ojczystym języku i było to coś, co naprawdę mi się spodobało. W 2018 roku mój obecny wydawca World Football Index zwrócił się do mnie z propozycją publikowania moich wywiadów. W chwili pisania tego artykułu mam na koncie opublikowanych 150 wywiadów z piłkarzami i trenerami na wszystkich poziomach światowej i europejskiej piłki.

W ilu językach rozmawiasz? Pytam o to, ponieważ widziałem, że przeprowadzasz wywiady z różnymi piłkarzami i trenerami, a nie wszyscy z nich potrafią porozumiewać się w języku angielskim.

Mówię w czterech językach: angielskim, holenderskim, hiszpańskim i francuskim. Jest to coś, co mnie pasjonuje i naprawdę widzę, że kiedy rozmawiam z zawodnikami, czy trenerami w ich ojczystym języku to czują się komfortowo i zwiększa to jakość moich wywiadów.

Który z przeprowadzonych dotąd wywiadów był najcenniejszym doświadczeniem i dlaczego?

To jest naprawdę trudne pytanie i chyba nie chcę na nie odpowiadać. Pozostawiam to do ocenienia innym. Zawsze lubię skupiać się na kolejnym wywiadzie, ponieważ moim zdaniem jest on najważniejszy. Wspaniale jest spojrzeć w przeszłość na wykonaną pracę i motywuje mnie to do dalszego działania w przyszłości.

Czy możesz opowiedzieć nam i naszym czytelnikom jak doszło do Twojej współpracy z World Football Index, talkSport, Love Sport Radio i Capital FM Moscow?

Tak jak już wspominałem wcześniej, World Football Index zwrócili się do mnie z propozycją publikowania moich wywiadów. Natomiast talkSport, Love Sport Radio i Capital FM Moscow odezwali się do mnie w różnych okresach, proponując współpracę polegającą na dostarczaniu przeze mnie wiadomości, opinii i wglądu we wszystkie sprawy związane z holenderskim futbolem. Z przyjemnością mogę z nimi rozmawiać w dowolnym momencie i pomaga to zwiększyć moją reputację jako dziennikarza piłkarskiego. Tak właśnie zaczęła się nasza współpraca.

Komu byś kibicował w meczu Anglia vs Holandia?

Bardzo skomplikowane pytanie i trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Urodziłem się i wychowałem w Anglii, ale w Holandii mieszkam już od 14 lat, więc za każdym razem, gdy oglądam mecz Anglia vs Holandia, staram się po prostu cieszyć grą i liczę na dobre zawody. Mówię, niech wygra lepszy.

Obydwaj kibicujemy Arsenalowi, więc chciałbym Cię zapytać, czy mają oni dużo fanów w Holandii?

Przez lata spotkałem tutaj kilku fanów Arsenalu i zawsze było miło. Nie wiem, ilu dokładnie ich jest w całej Holandii, ale holenderscy fani są bardzo oddani.

James kiedyś wspomniałeś w naszej rozmowie, że przeprowadziłeś wywiady z zawodnikami Odry Opole, Jagiellonii Białystok i Piasta Gliwice. Czy mógłbyś nam powiedzieć, z którymi zawodnikami i jak to do tego doszło? Myślę, że będzie to bardzo interesujący temat dla naszych czytelników.

Tak, przeprowadziłem wywiady z zawodnikami kilku Polskich klubów m.in.: Ivan Martin z Odry Opole, Tom Hateley z Piasta Gliwice i Cillian Sheridan, gdy jeszcze występował w Jagiellonii Białystok. Wszyscy trzej zawodnicy mieli ciekawe historie do opowiedzenia i muszę przyznać, że rzecznicy prasowi wymienionych klubów byli naprawdę bardzo profesjonalni.

Jak już mówiłeś wcześniej, przeprowadziłeś 150 wywiadów. Czy mógłbyś powiedzieć, jak znajdujesz na to wszystko czas?

Znajduję czas na przeprowadzanie wywiadów poprzez ciężką pracę w zakresie pozyskiwania, pisania i wysyłania wywiadów, które zostaną opublikowane. Jest to coś, co naprawdę sprawia mi frajdę i mimo że zajmuje to dużo czasu, zawsze udaje mi się zorganizować, by to wszystko pogodzić, a przyjemność z wykonanej pracy motywuje mnie do dalszego działania.

Liczba 150 jest naprawdę imponująca. Czy możesz powiedzieć, jak wygląda Twój proces przeprowadzaniu wywiadów?

Przez lata nawiązałem wiele kontaktów i teraz moja reputacja bardzo mi pomaga w organizowaniu wywiadów z piłkarzami czy trenerami. Ostatnie cztery lata to była długa podróż, ale jak to mówią, ciężka praca się opłaca.

Planujesz na stałe zostać w Holandii, czy kiedyś wrócisz do Wielkiej Brytanii?

Nigdy nie mów nigdy, ale raczej planuję pozostać tutaj w Holandii. Nadal często odwiedzam mój kraj, kiedy wracam na mecze Arsenalu, co jest naprawdę miłe. Nigdy nie wiesz, co się wydarzy w życiu i zobaczymy, co przyniesie przyszłość.

Kończąc ten wywiad, zapytam Cię o Twoją ulubioną anegdotę z pracy dziennikarskiej.

Przez lata było wiele różnych historii. Myślę, że jedną z takich przyjemnych był wywiad z ówczesnym trenerem FC Den Bosch Wiljanem Vloet’em, który zaprosił mnie na stadion i tam przeprowadziliśmy rozmowę, zwiedzając klubowe budynki. Kolejną taką sytuacją był przeprowadzony wywiad w Los Angeles z 2017 roku z ówczesnym zawodnikiem L.A. Galaxy Pelem van Anholtem, z którym poruszyłem kwestię jego pobytu w Heerenveen, Willem II, a także temat gry pod wodzą Marco Van Bastena. Mam nadzieję, że najlepsze jeszcze przede mną.
Rozmawiał adalbertAFC

Reklama

Jedna myśl na temat “Wywiad z Jamesem Rowe – dziennikarzem pracującym dla World Football Index

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: